sd logo

Cykl „Młody projektant” jest poświęcony pełnym energii i zapału do pracy ludziom, świeżo upieczonym młodym designerom. W ciągu najbliższych miesięcy przedstawimy niezwykle utalentowane jednostki, które mają pomysł na rozwój polskiego designu. Poznajcie Olę i Weronikę, przyjaciółki, wspólniczki, autorki wrocławskiej marki „Rośliny”, absolwentki Grafiki Uniwersytetu SWPS. Młode projektantki mówią o swojej misji otwarcie: „Naszym zadaniem jest zazieleniać świat poprzez projektowanie roślinnych rozwiązań we wnętrzach”.

młody projektant 2 1SD

Zdjęcia: Michał Sierakowski | Projektantki: Ola i Weronika

Redakcja: Dziewczyny, przedstawcie się. Kim jesteście i gdzie uczyłyście się projektować?

Weronika: Jestem współautorką projektu Rośliny, pasjonuję się fotografią analogową, projektowaniem graficznym oraz improwizacją poprzez ruch i taniec. Ukończyłam studia na Uniwersytecie SWPS, gdzie miałam pierwszą styczność z terminem „projektowanie” i to właśnie tam szlifowałam swoje umiejętności w kreowaniu wizerunku marki, tworzeniu jej tożsamości oraz implementacji na rynek. Jeśli chodzi o szeroko pojęte projektowanie, to staram się samodzielnie rozwijać w tej dziedzinie na różne sposoby. Od podejmowania się działań graficznych, po rozwiązywanie problemów projektowych, które napotykam w codziennym życiu.

Ola: projektowania, a tak naprawdę myślenia o projektowaniu zaczęłam się uczyć na studiach na Uniwersytecie SWPS, które ukończyłam na kierunku kreowanie mediów. Od tamtego czasu do teraz projektowanie jest mi bardzo bliskie, najwięcej wiedzy w tym temacie zdobywam podczas codziennej pracy.

Co takiego zrobiłyście w ciągu ostatnich lat?

Jednym z naszych największych i namacalnych osiągnięć jest stworzenia marki „Rośliny” – prężnie działającego brandu, który propaguje ideę „make your life greener”. Mniej więcej trzy lata temu podjęłyśmy się działań, które w pewnym stopniu „przypadkowo” doprowadziły nas do miejsca, w którym jest nasza marka. „Rośliny” to w pewien sposób połączenie umiejętności projektowych z pasją do roślin i naszą przyjaźnią. Dodatkowym osiągnięciem jest nasza codzienna współpraca, która opiera się właśnie na przyjaźni. Oprócz codziennego tworzenia i kreowania, przeżywamy ze sobą wszelkie kryzysy i chwile szczęścia, te duże i małe. Jeśli ktoś chce rozpocząć jakąś inicjatywę ze swoim przyjacielem, to mamy w rękawie kilka dobrych rad – także z chęcią pomożemy!

rosliny fot magda wolk

Zdjęcia: Michał Sierakowski | Projektantki: Ola i Weronika

Co Wasz projekt wnosi nowego?

Przede wszystkim wprowadzamy do codziennego, szarego życia odrobinę zielonego koloru. naszymi działaniami chcemy inspirować i motywować ludzi do działania. Szerzymy naszą teorię, że istnieje związek między człowiekiem a rośliną i nazywamy go „mikrorelacją”. Jest to obalenie mitu „ręki do kwiatów” i zastąpienie go myśleniem, że każda roślina jest jak człowiek, a my, jeśli chcemy się z nią zaprzyjaźnić, musimy ją po prostu poznać. Zależy nam, aby edukować naszych odbiorców, pokazywać im, że zajmowanie się roślinami wcale nie jest takie trudne. Staramy się również wykorzystywać naszą roślinną przestrzeń do organizowania w niej twórczych wydarzeń. Zależy nam, aby nasi odbiorcy mogli poznawać innych projektantów, twórców, rękodzielników, którzy z chęcią podzielą się z nimi swoją wiedzą.

Nad czym teraz pracujecie?

Pracujemy na różnych płaszczyznach – od tworzenia i realizacji zielonych projektów, przez organizowanie ciekawych wydarzeń, po codzienne prowadzenie stacjonarnego sklepu. Pomiędzy tym wszystkim staramy się stworzyć naszą stronę internetową, której nie udało nam się dotychczas dokończyć.

rosliny 3 fot magda wołk  rosliny 5 fot magda wołk

Zdjęcia: Magdalena Wolk | Projektantki: Ola i Weronika

Jakie są Wasze marzenia związane z projektowaniem?

Otrzymać zlecenie, w którym termin „ograniczony budżet” nie istnieje, a my mamy zupełnie wolną rękę!

Z kim chciałabyście pracować?

Naszym marzeniem jest wspólna realizacja z Jenną Holmes (@plantmama). Jest to australijska projektantka zieleni we wnętrzach, której prace idealnie wpisują się w naszą estetykę. Czujemy, że to nasza bratnia dusza zazieleniającą drugą stronę kuli ziemskiej.

rosliny fot magda wolk

Zdjęcia: Magdalena Wolk | Projektantki: Ola i Weronika

Gdzie szukacie inspiracji?

Inspiracji szukamy przede wszystkim w otaczającym nas świecie rzeczywistym, ale także w internecie, gdzie można znaleźć naprawdę ogrom ciekawych i wartościowych projektów. W naszej pracy głównie inspirują nas ludzie, ich energia, pasja oraz ich historie. Uwielbiamy sztukę, fotografię i rękodzieło. Lubimy też cofnąć się w czasie i oglądać roślinne projekty aranżacji wnętrz sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Co jest dla Was trudne w pracy projektanta?

Nie ukrywamy, że projektując zielone wnętrza napotykamy wiele problemów. Najczęstszym są trudne warunki do życia roślin: brak światła, przeciągi, zbyt niska lub wysoka temperatura w pomieszczeniach. Na szczęście poznałyśmy wiele trików i na rynku istnieje ogrom rozwiązań, które pomagają nam przezwyciężać tego typu trudności. Inną, uciążliwą barierą są ograniczające działanie kwestie budżetowe, gdzie przy realizacjach tnie się koszty i początkowy projekt zupełnie różni się od finalnego efektu.

Co byście powiedziały sobie kilka lat temu kiedy podjęłyście decyzję o byciu projektantem?

Weronika: Put your love into your work.

Ola: Nie bój się. Ufaj swojej pierwszej myśli.